Metin Koç

Metin Koç

Mail: [email protected]

Sorumlular kimler?

Sorumlular kimler?

31 Mart Yerel Seçimlerinde siyasi tarihinin ilk ve en ağır seçim hezimetini yaşayan AK Parti, Çanakkale’de de adeta darmadağın oldu. Büyük beklentilerle belediye başkanlığına aday gösterilen önceki dönem milletvekili Jülide İskenderoğlu, MHP’nin desteğine rağmen -azlığı, çokluğu tartışılabilir- geçerli 78 bin 230 oydan yalnızca 14 bin 291’ini alabildi. Bu oy sayısının yüzdelik karşılığı ise yüzde 18,27. İşin vehametini göstermesi açısından şu bilgiyi de ekleyeyim. En yakın rakibi konumundaki İYİ Parti’nin adayı Burak Kunt, Jülide İskenderoğlu’nu aldığı oy sayısı bakımından ikiye katlamış. Açıkçası bu veriler, AK Parti’yi Çanakkale özelinde başarısızlıktan çok daha öte bir yerde konumlandırıyor. Elbette bu yenilgiye; hayat pahalılığı, emeklilerin geçim sıkıntısı, iktidarın göçmen politikası gibi konu başlıkları gerekçe gösterilebilir. Ancak Cumhur İttifakı’nın Çanakkale merkezde sadece yüzde 18 oy almasının hiçbir mazereti olamaz. Hadi Biga’yı anlarım ama, eğer AK Parti, Bülent Turan’ın memleketi Lapseki’de dahi seçim kaybedecek noktaya gelmişse sorun çok büyük demektir.

Lafı çok fazla uzatmaya gerek yok… Önce AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sonrasında ise parti sözcüsü Ömer Çelik’in açıklamalarından anlaşılacağı üzere, önümüzdeki günlerde AK Parti’de Çanakkale özelinde çok büyük değişikliklerin -hatta belki de sil baştan- yapılacağını düşünüyorum. Aksi takdirde, son genel seçimde 1 milletvekili kontenjanını kaybeden, son iki yerel seçimde ise elindeki belediyeleri birer ikişer rakiplerine kaptıran AK Parti’nin Çanakkale’deki kredisi tükenme noktasında gelir.

***

Çanakkale’de belediyeyi kazanma geleneğini sürdüren CHP’de ise merkezde yaşanan oy düşüşünün sebebi mutlaka masaya yatırılacaktır. Zira yüzde 39,70’lik oy oranının hiçbir CHP kurmayını ikna edeceğini düşünmüyorum. CHP’nin İYİ Parti karşısında sadece 2 bin 197 oyla seçimi kazanmasının sebebi; partide yaşanan sancılı değişim sürecinin seçimlere yansıma ihtimali olmakla birlikte, CHP içindeki Muharrem Erkek karşıtlarının sandıkta tepki oyu kullanması ya da yeni bir yüz olarak siyaset sahnesine çıkan İYİ Parti adayı Burak Kunt’un seçmende yarattığı heyecan olabilir. Şunu kesin bir dille ifade edebiliriz ki, Çanakkale seçmeni 31 Mart seçimlerinde AK Parti’yi direkt kırmızı kartla cezalandırdığı gibi CHP’yi de sarı kartla uyarmış ve Çanakkale’de alternatifsiz olmadığı mesajını vermiştir.

***

İlk kez girdiği seçimde neredeyse 30 bin oy alan ve seçimi adeta son düzlükte kaybeden Burak Kunt ile İYİ Parti’yi ayrı bir yerde konumlandırıyorum. Zira İYİ Parti önümüzdeki süreçte adeta DEVA, Gelecek ya da Saadet Partisi gibi bir tabela partisine dönüşeceğinin sinyalini bu seçimde vermiştir. Türkiye genelinde sadece 1 il kazanabildiği gibi, Çanakkale’de de sadece bir ilçe ile yetinmiştir. İYİ Parti’nin merkezde bu kadar yüksek oya ulaşmasında Burak Kunt’un bilhassa genç seçmende oluşturduğu heyecanın yarattığı etki su götürmez gerçektir. Burak Kunt seçim çalışmalarının karşılığını kendi mesaisi ve parti gönüllülerinin olağanüstü çabasıyla almıştır. Milletvekili Rıdvan Uz ve mevcut il başkanı Selahattin Yıldızlar ise sürecin sadece figüranı olmuştur. İYİ Parti’nin Çanakkale genelinde geldiği son nokta da bunun göstergesidir.

Hepinize sağlıklı günler dilerim…

Yorum Yazın