Asbak Reklam 1

AK Parti'den, Birol Arslan'a 'Halk Kafe' soruları... Kıyı kenar çizgisi ihlal edildi mi? Kaçak olarak mı işletiliyor?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AK Parti'den, Birol Arslan'a 'Halk Kafe' soruları... Kıyı kenar çizgisi ihlal edildi mi? Kaçak olarak mı işletiliyor?
Sosyal Koruma Kalkanı Banner
AK Parti'den yapılan açıklamada, Kepez Belediyesi tarafından sahil kısmına inşa edilen Halk Kafe’nin kıyı kenar çizgisini ihlal ettiği ve kaçak olarak işletmesinin devam ettiği öne sürüldü.

AK Parti Kepez Belde Başkan Yardımcısı ve Jeofizik Mühendisi Erkan Kürşat Ertürk konuya ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

"Kepez Belediyesi tarafından yapılan ve halkın kullanımına sunulan Halk Kafe gerçekten Kepez halkının ihtiyaç duyduğu bir faaliyettir. Fakat bu hizmeti yaparken Kepez Belediyesinin yapmış olduğu halk kafe kıyı kenar ihlalinde bulunmakta ve parsel itibariyle de Kepez Belediyesinin sitesinde de görüldüğü üzere yeşil alan bölgesinde kalmaktadır. Yani Kepez Belediyesi yeşil alan olarak görülen bir alanda bir yapı inşa ederek beldenin yeşil alanlarını talan etmektedir. Halkımızın kullanımına açık olması için tahsis edilen, nefes almamız için, çocuklarımızın oyunlar oynaması için, yaşlılarımızın nefes alması için bırakılan yeşil alanları korumak zorundayız. Bunlar bizim geleceğimizdir. Yeşil alanları betonlaştırırsak geleceğimizi de kaybetmiş oluruz. Betonarme yapıların ya da sökülebilir, taşınabilir yapıların yapılacağı alanlar imar yönetmeliğinde belirtilmiştir. Yapılan yeşil alan talanının haricinde bina kıyı kenar kanununa da ihlal yapmaktadır. Kıyı kenar kanunu şunu demektedir. İlk 50 metreye hiçbir şey yapamazsınız. Yapılması zorunlu haller dışında. Örneğin çekek yeri. 2’nci 50 metre yani 100 metre içerisine taşınabilir, sökülebilir yapılar, günü birlik tesisler inşa edilebilir. Fakat burada yapının hemen hemen 220 metre karelik kısmı kıyı kenar çizgisinin ilk 50 metrelik kısmı içinde kalmaktadır. Çok az bir kısmı ikinci 50 metrede bulunmaktadır. Tespitlerimize göre de duvarları tuğladan yapılmış olarak taşınabilir ve sökülebilir yapı kategorisine girmediği için yapının tamamı kaçaktır. Eğer buraya ruhsat verilmiş ise de buraya usulsüz bir şekilde ruhsat verilmiştir. Bu yapının arkasında bulunan eski yapılar hariç yeni parsellere Kepez Belediyesi imar hakkı vermemektedir. Çünkü kıyı kenar çizgisine 100 metre mesafede bulunduğu için ancak ve ancak günü birlik tesis yapabilirsiniz. Konut yapamazsınız demektedir. Fakat kendisi aynı kanunu çiğnemektedir. Kendisine gelince olur vatandaşa gelince olmaz denmesi vatandaşa yapılan en büyük adaletsizliktir."

“ Kepez halkımızın yararına tüm yatırımların yanındayız”

AK Parti Kepez Belde Başkanı Cihat Gılafçı da Belde Başkanlığı olarak Kepez halkının yararına yapılan her yatırımın yanında olduklarını ifade ederek, "Bizler Kepez halkımızın yararına olan tüm yatırımların yanındayız. Ancak bu yatırımlar hukuka ve mevzuata uygun olduğu takdirdedir. Kepez Belediyesi tarafından Halk Kafe adı altında hukuka aykırı yeşil alan talanının içinde bulunduğu hiçbir projeyi de destekleyemeyiz. Aksine düzgün yapılması için tüm yetkilileri uyararak muhalefet görevimizi en iyi şekilde yerine getirmeliyiz” diye konuştu.

“Çakma çevrecilerin yeni adresi Halk Kafe”

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek ise usulsüz olarak inşa edildiği öne sürülen Halk Kafe ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’ın yeşil alanı talan ettiğini öne sürerek, "Kazdağları için yaygara koparan, çevreciyim diye geçinen başta Merkez İlçe Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve veliahtı olarak ilan ettiği Belde Belediye Başkanı Birol Arslan’ın ne kadar çakma çevreci oldukları bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır. Halk Kafenin açılışında bir çok siyasiler buraya gelerek konuşmalar yaptılar. Merkez Belediye Başkanı Ülgür Gökhan açılışta Kepez Belde Belediye Başkanı Birol Arslan’ı veliahtı olarak ilan etti. Çanakkale merkezde yıllardır belediye başkanlığı yapan Ülgür Gökhan bu binanın kıyı kenar çizgisini ihlal ettiğini ve yeşil alan üzerine inşa edildiğini görür görmez anlamış olması gerekiyordu. Bunu anlamadıysa eğer vah Çanakkale halkımızın haline demekten başka bir söz bulamıyorum. Buradan da bizlerin yıllardır Çanakkale’de başıboş yönetildiğimiz gözler önüne serilmektedir. Merkez Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın veliahtı ruhsatsız kaçak bir yapıyı işletmektedir. Yeşil alanı talan etmektedir. Bunlar yaşanırken bizler de bir yandan üzülüyoruz. Neden üzülüyoruz? Çünkü buranın belediyeye bir maddi külfeti oldu. Yani vatandaşın parasıyla yapıldı. Eğer kıyı kenar ihlali varsa, yeşil alan üzerine inşa edildiyse yarın öbür gün yıkılırsa burada giden boşa paranın hesabını kim verecek? Belde Belediye Başkanı Birol Arslan hiç mi imar müdürlüğünüz yok, hiç mi ekibinizde mühendis, mimar yok? Sizi burada uyaran, bunun kanunsuz olacağını size ileten hiç mi ekibiniz yok? Eğer yoksa gelin yereldeki muhalefet olarak görev yapan partimize danışın bizler sizlere bu desteği veririz. Kepez'in güzelleşmesi için gereken her şeyi biz yaparız. Elimizi taşın altına koyarız. Yeter ki Kepezimizin vatandaşı bundan yararlansın. Kepez halkına doğru, hukuka ve kanuna uygun hizmet gitsin. Siz kendi partiliniz Kepez Aile Çay Bahçesini kıyı kenar ihlalinden dolayı yıktırıyorsunuz ama kendiniz aynı kanunu ihlal ediyorsunuz. Burada bir rant ve bazı kişilere iş için olanak sağlanması ortadadır. Şimdi buradan Belde Belediye Başkanı Birol Arslan’a soruyorum. Bu yapının ruhsatı var mı? Ruhsatı varsa bunların projelerini kimler yapmıştır? Ruhsata hangi belediye görevlileri imza atmıştır? Eğer ruhsatı yoksa kaçak bir pozisyondaysa Kepez Belediyesi burasını nasıl işletmektedir? Bu soruların cevabını Kepez Belediye Başkanı tarafından cevaplandırılmasını Kepez halkı ve bizler beklemekteyiz" dedi.   

Vefa Destek Grubu Banner

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çanakkale'de trafiğe kayıtlı araç sayısı 232 binÖnceki Haber

Çanakkale'de trafiğe kayıtlı araç sayısı...

Serin ve yağışlı hava hafta ortasına kadar sürecekSonraki Haber

Serin ve yağışlı hava hafta ortasına kad...

Yorum Yazın

Burak Kunt: "Çanakkale Belediyesi ile yaşanan sorunlarla ilgili Genel Merkezler düzeyinde çalışma başlatıldı" 
Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan uyarı: "Beklenen Marmara depreminin tarihi öne çekilmiş olabilir"
Bülent Turan: “Ezine Küçük Sanayi Sitesi’nin yapımına başlıyoruz”
Karantinaya alınan Yolindi köyü için MHP'li Yalçın'dan yardım çağrısı
Muharrem Erkek: "Barolar, hukuk devletinin doğal savunucularıdır"
Bülent Turan, Meclis'teki Avukatlık Kanunu görüşmelerinin yavaşlığından şikayet etti: "Sabır zor bir imtihan"
Çanakkale'de 220 kişiyi mağdur eden tefeci suç örgütü çökertildi!
Avukatlardan oturma eylemi!
Çanakkale zam şampiyonu oldu!
CHP'li Ceylan'dan Gaziantep-Çanakkale uçak seferlerine koronavirüs tepkisi!

Başka haber bulunmuyor!