Ataçlar Reklam
Metin Koç

Metin Koç

Mail: [email protected]

Fazlası zarar

Fazlası zarar

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan AK Parti Merkez İlçe Kongresi alışık olmadığımız görüntülere sahne oldu. Esasında kongre sürecinin de içinde birtakım tuhaflıklar barındırdığını söylesek herhalde yanılmış olmayız. Genel Merkezin adayının son ana kadar açıklanmaması, mevcut İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek ismi üzerinde çeşitli spekülasyonlara neden olmuştu. Parti kulislerinde konuşulan, Ölçek’e karşı tabanda ciddi rahatsızlık olduğu ve kongrede aday gösterilmeyeceği yönündeydi. Ancak ne olduysa, kongreye sayılı saatler kala Yıldıray Ölçek isminde karar kılındı.  Sonrasında olanlar malumunuz, partinin İl Genel Meclis Üyesi Şener Akçay adaylığını açıkladı ancak parti tüzüğü gerekçesiyle listesi kabul edilmedi. Hal böyle olunca Yıldıray Ölçek tek aday olarak girdiği kongrede yeniden Merkez İlçe Başkanı seçildi.

Gelelim bundan sonraki sürece... Kongrede koltuğunu koruyan Yıldıray Ölçek, karşı cephedeki küskünleri yeniden etrafında toplayabilir mi? Elbette bunu zaman gösterecektir.  Ancak sayın Ölçek’in bunu bir oranda başarabilmesi için, yakın çevresi hususunda daha seçici olup, doğrudan ya da dolaylı bazı kişisel iletişim yöntemlerini değiştirmesi gerekebilir. Zira kendisinin ismi önceki süreçte parti içerisinde büyük tepkilere yol açan bazı nahoş olaylarda anılmıştı. Dolayısıyla sayın Ölçek, böylesi kritik bir süreçte partisinin verdiği krediyi umarım doğru kullanmayı bilir. 

Bu arada, kongrenin ardından Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve İl Başkanı Naim Makas, Yıldıray Ölçek için tebrik mesajı yayımlarken, AK Parti’nin Çanakkale’deki en güçlü ismi Bülent Turan’ın sessiz kalması hayli manidardı...

FAZLASI ZARAR

AK Parti Merkez İlçe Kongresinin ardından gazeteci bir büyüğümüz köşe yazısı kaleme almış. Yazısının son bölümünde şöyle diyor:

“Hafta sonu yapılan kongreyi izlediğimizde bize satır aralarında net mesajlar verdiğini gözledik. Kesin olarak gelecek İl başkanı için net bir hazırlık yapılmış gözüktü. Bu İl Başkanının ismi bu günden belirlenmiş. Kaan Tonka ismi ortaya atılıyor. Ama ben, buna ihtimal vermiyorum. İl Başkanlığını yapamayacağından değil. Tam tersi çok iyi yapacağını biliyorum ama ihtimal veremiyorum. Bence gelecek süreçte İl Başkanlığı için çok sürpriz bir isim çıkartılacak. Eski bürokratlardan bir isim de olabilir. Bekleyip göreceğiz.”

Doğrudur, yanlıştır bilemem ancak kısa bir değerlendirme yapmak adına doğru olduğunu farz edelim.  Niye daha senesini bile doldurmadan mevcut İl Başkanı Naim Makas’ın yerine başka bir isim düşünülüyor? Yönetimsel bir hatası mı oldu? Teşkilatta kendisine karşı büyük bir cephe mi var? Yerelde iktidar olan CHP’ye karşı muhalefeti yetersiz mi? İsmi kötü olaylara mı karıştı? Trolleri mi var? Bu soruların hepsine şahsi cevabım ‘hayır’ olur. Peki sorun ne? Bakın burada benim derdim isimlerle de değil, zamanlamayla! Siyasi yaşantısını şimdilerde Gelecek Partisi’nde sürdüren Yeşim Karadağ 2 yıl AK Parti İl Başkanlığı yaptı, sonrasında koltuğu devralan Gültekin Yıldız ise sadece 19 ay. Şimdiki İl Başkanı Naim Makas göreve geleli ise henüz 10 ay oldu. AK Parti’nin son üç il başkanına baktığımızda en uzun süre görev yapan ismin 2 yıl ile Yeşim Karadağ olduğu görülüyor. Peki bu değişimler oy olarak AK Parti’ye geri döndü mü? Son genel seçimde AK Parti’nin uzun yıllar sonra Çanakkale genelinde çoğunluğu CHP’ye kaptırması ve yine son yerel seçimde Çanakkale’de kaybettiği belediyeleri göz önünde bulundurursak bu soruya cevabımız elbette ‘hayır’ olur.  Dolayısıyla bu gelişmeler ışığında daha koltuğa oturalı 10 ay olmuş ve değişimi gerektirecek hiçbir somut gelişme yok iken Naim Makas’ın yerine bugünden başka bir aday belirlemenin haksızlık olacağı kanaatindeyim. 

Bu arada unutmadan, İl Başkanlığı için ismi düşünülen sürpriz ‘eski bürokrat’, Çanakkale seçmeni için umutsuz olduğu fikrinden hala vazgeçmedi ise siyasette yeniden boy göstermesi beyhude olacaktır. İsmi mi? O da şimdilik bende kalsın. 
 

Yorum Yazın