Metin Koç

Metin Koç

Mail: [email protected]

Küçük bir kulis bilgisi

Küçük bir kulis bilgisi

Sonlarına yaklaştığımız nisan ayını saymazsak 2023 seçimlerine 14 ay kaldı. 1 yıldan fazla gibi gözükse de göz açıp kapayıncaya geçecek bir zaman dilimi olarak görüyorum bu süreyi. Çanakkale özelinde sanırım AK Parti de bu şekilde düşünüyor. Zira Ramazan ayının başlamasıyla birlikte tüm unsurlarıyla sahaya indiler. İlçe ilçe, köy köy gezip vatandaşlarla iftar sofrasında buluşuyorlar. İftar bu işin vesilesi elbet. Esas gündem sorunların, taleplerin masaya yatırılıp, ilgili yerlere iletilmek üzere İl Başkanı Makas ve ekibince not edilmesi. AK Parti’nin ayrıca söz konusu ziyaretlerde Çanakkale’yi sadece şehir merkezinden ibaret görmeyip, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Kalkınma köyden başlar” deyişinde olduğu gibi köylüyü-çiftçiyi öncelikli tutması önemli ve kıymetli bir yaklaşım.

AK Parti’nin Çanakkale’yi karış karış gezdiği şu günlerde muhalefet bloğunda ise tam tersi bir hava hakim. Bilhassa CHP teşkilatındaki sessizlik dikkat çekiyor. Sahaya inmek için neyi bekliyorlar bilemiyorum. Belki de ekonomik sıkıntıların AK Parti’yi iktidardan indirmek için tek başına yeterli olacağını düşünüyorlardır. Eğer böyle bir düşüncede iseler yanıldıklarını hatırlatmak isterim. Sahaya inmeden, vatandaşa dokunmadan, derdini dinlemeden, köylünün-çiftçinin moral motivasyonunu yükseltmeden, en önemlisi de her seçmenin duymak istediği ekonomi planını anlatmadan bu iş olmaz. AK Parti teşkilatları bu noktada vatandaşa savunmasını yapıyor. İkna eder ya da etmez orası seçmenin bileceği iş. Yangına körükle gitmeyi öncelikli tutan siyaset anlayışı ise seçmen nezdinde ters tepebilir. Sadece muhalefet etmek yeterli olsaydı AK Parti 20 yılı aşkındır iktidarda olmazdı öyle değil mi? Şunu da ayrıca ifade etmek isterim; Çanakkale kimse için çantada keklik değil. Hatırlarsınız CHP Çanakkale teşkilatı bir önceki genel seçimlerde aynı hataya düşmüştü. Seçmen nezdinde büyük karşılığı olan mevcut milletvekili Bülent Öz listenin dışında tutulmuş, ‘Nasıl olsa kazanırız’ anlayışıyla ikinci sıradan aday gösterilen Özgür Ceylan yurt dışından gelen oylar sayesinde Çanakkale’den milletvekili seçilebilmişti. Siyasette elbet hatalar yapılabilir ancak rehavetin şakası olmaz.

CEYLAN’IN YERİNE GÜNEŞHAN MI?

Bu arada hazır Özgür Ceylan’dan söz açılmışken… Sayın Ceylan’ın Çanakkale’de bir karşılığı olmadığını ve önümüzdeki seçimlerde milletvekilliğine kesinlikle aday gösterilmeyeceğini düşünüyorum. İsimler konusunda şimdiden bilgi vermek için henüz biraz erken ama CHP kulislerinde Özgür Ceylan’ın yerine İsmet Güneşhan’ın ismi konuşuluyor. Hatırlanacağı üzere İsmet Güneşhan geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile birlikte partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu makamında ziyaret etmişti. Sadece bir fotoğraf karesi üzerinden niyet okumak pek sağlıklı olmayabilir ancak önceki dönem İl Başkanı Güneşhan’ın, Muharrem Erkek ile olan yakın ilişkisi, bunun yanı sıra ilçelerde de karşılığı olan bir isim oluşu, milletvekilliği yolunda ismini bir adım öne çıkarıyor. Sayın Güneşhan’ın da aktif siyaset içinde aktif bir görevde olmak istediği biliniyor. Önümüzdeki günler ne gösterecek, bekleyip göreceğiz.

Hepinize sağlıklı ve iyi bir hafta geçirmenizi dilerim…

Yorum Yazın