Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
14° Kapalı
 • EURO 6.64
 • DOLAR 6.12

Ziraat Fakültesi çiftliğinde koyun üretim verimliliği artıyor

Gündem - 10 Şubat 2020 14:57 A A

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Çiftliği Hayvansal Üretim Uygulama ve Araştırma Biriminde yetiştirilmekte olan %75-98 Ost Friz kan derecesine sahip Tahirova Süt Koyunlarında 2020 yılı doğum sezonu Ocak ayı sonunda başladı.

Halen devam eden doğum sezonunda 4 yaşındaki bir koyunun, toplam 12,4 kg doğum ağırlığında dördüzü oldu.

Hayvansal Üretim Uygulama ve Araştırma Biriminde şu ana kadar 51 koyunun doğum yapması sonucu 102 kuzu dünyaya geldi. Buna göre doğuran koyun başına kuzu verimi 2,0 olarak gerçekleşti.

Hayvansal Üretim Uygulama ve Araştırma Biriminden Doç. Dr. Cemil Tölü, söz konusu koyun ırkıyla ilgili ÇOMÜ Ziraat Fakültesinin yaptığı çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Tahirova adıyla anılan koyun ırkı; uzun yıllar önce Almanya’dan getirilen Alam Süt Koyunu olarak bilinen Ost Friz Koyununun, yerli ırktan Kıvırcık Koyunu ile melezlenmesi yoluyla elde ediliyor. Tahirova %75 Ost Friz ve %25 Kıvırcık kan derecesine sahip bir ırk. Bu ırkı çalışmak için yürütücülüğü üstlendiğim “Süt Koyunculuğunu Geliştirme Projesi”ni hazırladık ve bu proje BAP desteği aldı.

Proje ile birlikte Tahirova (Karacabey TİGEM’den alınan) ve Ost Friz (Almanya’dan getirilen) koyunları ile “Çevirme Melezlemesi” yoluyla yüksek düzeyde Ost Friz kan derecesine sahip, süt ve döl verimi yüksek, erken gelişerek erken damızlıkla kullanılabilen sağlıklı bir “Tahirova” genotipi oluşturma çalışmaları devam ediyor.

 

Tahirova Koyunu Verimliliği Arttırdı

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Çiftliği Hayvansal Üretim Uygulama ve Araştırma Biriminde yetiştirilen Tahirova genotipimiz %75-98 Ost Friz ve hatta %100 saf Ost Friz koyunlarımız olduğu için döl verimi doğuran koyun başına 1,6-2,0 (%160-200) kuzu arasında değişmesi bekleniyor.

Zira Ost friz koyunlarında döl verimi %205 olarak bilinmektedir. Dolayısıyla Birimdeki koyunların Ost Friz kan dereceleri arttıkça döl verimi artmaktadır. Ancak döl verimine genetiğin yanında bakım-besleme, koç-koyun eşleştirme düzenlemeleri vb. çevre koşulları da etkili olmaktadır.

“Sağlıklı Süt Koyunları ÇOMÜ’de Yetiştiriliyor”

Ayrıca Birimdeki koyun genotipimiz doğdukları yıl gebe kalarak 1 yaşında anne olabilmektedir. Bu tip ilkine doğumlarda da doğuran koyun başına 1,6 (%160) kuzu verimi elde etmekteyiz. 2012 yılında başlayan koyun projemizde; süt ve döl verimi yüksek, erken gelişerek erken damızlıkla kullanılabilen sağlıklı bir “süt koyunu” genotipi oluşturma ıslah hedefimiz başarılı biçimde devam etmektedir.

“Üniversitemiz Ziraat Çalışmalarında Hız Kesmiyor”

Koyunlarımızın üretimi ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Çiftliği Hayvansal Üretim Uygulama ve Araştırma Biriminde yapılıyor. Birimimiz çalışmalarını Zootekni Bölümünün koordinatörlüğünde ve Ziraat Fakültesinin idaresinde sürdürülüyor. Birimin tüm ihtiyaçları ve ürün pazarlaması ÇOMÜ İdari ve Mali İşler Başkanlığı ve Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Zootekni Öğretim Üyeleri tarafından yapılan projelerle birime altyapı ve sarf malzemeleri kazandırılmaktadır.

“Türk Saanen Yetiştiriciliğinde Marka Olan ÇOMÜ Tahirova’da da Marka Olmayı Hedefliyor”

Birimde, Zootekni Bölümü ağırlıklı olmak üzere Ziraat Fakültesi ve diğer birim öğrencilerinin lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim çalışmaları, araştırma projeleri ve çiftçilere yönelik demonstrasyon uygulamaları yapılmaktadır. Birimde Türk Saanen keçileriyle birlikte yetiştirilen Tahirova koyunlarının ihtiyaç fazlası “Damızlık” ve “Elit” nitelikli olarak yetiştiricilerimize arz edilmektedir. Yetiştiricilerimizden büyük ilgi gören damızlıklarımız 5-6 bin TL’ye kadar varan fiyatlarla satılabilmektedir.

Birimimizde benzer yaklaşımla geliştirilen “Türk Saanen” genotipinde Ülkemizde 1 numaralı marka olduğumuz gibi, süt koyunu genotipinde de marka olma yolunda hızla ilerlemekteyiz.”


Bu haber 312 kez okundu.
Gündem - 14:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  CHP’yi karıştıran video klip!
  CHP’de Metin Ümit Ural’ın zaferiyle sonuçlanan İl Kongresinin ardından sosyal medyada dolaşıma sokulan bir video klip, partililerden büyük tepki çekti. Söz konusu video klipte, salâ fonu eşliğinde seçimi kaybeden önceki dönem CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ile CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in fotoğrafları yer alıyor. Dostluk içinde gerçekleştirilen ve Metin Ümit […]
 • 02
  Esenler Mahallesinde elektrikler kesilecek!
  UEDAŞ ekiplerince yapılacak bakım-onarım çalışması nedeniyle Esener Mahallesinin bazı bölgelerinde 25 Şubat Salı ve 26 Şubat Çarşamba günleri dörder saatlik elektrik kesintisi yapılacak. Elektrik kesintiden etkilenecek bölgeler ile söz konusu kesintilerin yapılacağı tarih ve saat aralıkları ise şu şekilde: 25 Şubat Salı Kesinti saatleri: 13.00 – 17.00 Kesintiden etkilenecek bölgeler: Esenler Mahallesine bağlı İmadettin Elmas […]
 • 03
  Vergi Dairesi Müdürlüğü’nden Başkan Erdoğan’a ziyaret
  Biga Vergi Dairesi Müdürü Salih Kılıç ve beraberindeki heyet 31. Vergi Haftası dolayısıyla Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’a ziyarette bulundu. Biga Vergi Dairesi Müdürü Salih Kılıç ve Vergi Dairesi personeli bu yıl 24 Şubat-1 Mart tarihleri arasında kutlanan Vergi Haftası münasebetiyle Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ı makamında ziyaret etti. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenin ardından kurum […]
 • 04
  Çan’ın genç mucitleri beğeni topladı
  Çan Belediyesi Çocuk Kültür Evi Robotik Takımı “Karantina”, hafta sonu yapılan ODTÜ Robot Günleri’de Çan’ı başarıyla temsil etti. Çan Belediyesinden yapılan açıklamada, “Tüm Türkiye’den 400’ün üstünde robot takımının 7 farklı kategoride yarıştığı etkinliğe ilk kez katılan genç mucitlerimizi tebrik ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.
 • 05
  İlçe minibüslerine şimdi de Troya Caddesi yasağı!
  Ezine Birlik’ten yapılan açıklamada, Ezine’ye gidiş istikametinde ilçe minibüslerinin Troya Caddesine girmesinin yasaklandığı bildirildi. Çan Birlik’ten yapılan açıklamada ise, Troya Caddesi’nden Çan’a gidiş istikametinde yolcu almalarının yasaklandığı duyuruldu. Çanakkale’de ilçe minibüsleriyle ilgili ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İlk olarak Bölge İdare Mahkemesi’nin kararıyla, ilçe minibüslerinin Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine yolcu taşımaları yasaklanmıştı. Yasağın […]

HAVA DURUMU

24 Şubat 2020 PAZARTESİ
14°
 • SAL 14.7°
 • ÇAR 16.7°
 • PER 14.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 114.789
  -1,75%
 • ALTIN 328.68
  2,07%
 • DOLAR 6.117
  0,42%
 • EURO 6.644
  0,47%

GÜNLÜK BURÇLAR